January 2014

Sports Achievements

National Level

  • Palash Chandan of class VII secured 5.5 points in First All India Open Dr. Mohan Mawalge Memorial Blitz Fide Rating Chess Championship. Also scored 5.5 points in All India Open Fide Rating Organised by Dr. Prakash Vaze Sports Foundation

  • State Level

  • Shrey Naik of Class VIII bagged two Gold Medals and Khushbu Gariola of Class VIII bagged one Gold and One Silver in KDF 3rd Little Champ Karate Championship organized by KDF Academy of Shotokan Karate held on Jan 12, 2014.

  • Palash Chandan of class VII secured 5th position in Maharashtra Chess Tournament organized by Democratic Youth Federation.

  • Karan Pandey of Sr. KG. bagged Gold Medal and Shreyan Shetty of Sr. KG. bagged two Silver Medals in Maharashtra State Level Karate Championship organized by Funakoshi Shotokan Karate on Feb 02, 2014

  • District Level

  • Palash Chandan of VII bagged third rank and trophy in Impact 2014 Chess Tournamnet organized by Lions Club, Mulund on from Jan 13 to Jan 19, 2014.

  • Jishu Jana of Class VII bagged Gold Medal in Shot Put - Athletic Events organised by Sri Ma Sports Academy, Thane on Jan 19, 2014.

  • City Level

  • Sameer Jha of VII bagged Gold Medal in ECTL Cup Taekwondo Championship organized by ECTL on Jan 10, 2014

  • Kunal Jha, Omkar Vende of Class X, Atharva Khedekar of IX bagged Silver Medal in 4 X 100 Relay and Atharva Khedekar of IX bagged Gold medal in Long Jump in Thane City Invitational Athletic Championship organized by Sri. Ma Sports Academy on Jan 18, 2014

  • Shreyas Bibhuti of Class IV secured Third prize in Chess Tournament organized by Dina Bama Patil Pratishthan on Jan 13, 2014.

  • Cultural Achievements

    International Level

  • Atharva Patwardhan of Class VII secured the Winner position out of 125 countries participated in ‘Thai Premier Cup – International Olympic Mathematics and Mental Arithmetic Competition’ organized by IAMA, Ministers of Education, Thailand on Jan 25, 2014

  • Aishwarya Dhapre of Class VI secured Third position in Third Cultural Olympiad organised by Contest of Dance, Drama and Music, A.B.I.S’s Global Council of Art and Culture, Dubai on Dec, 28 2013

  • National Level

  • Ananya S. of class VII bagged Katha Student Award – Grand Prize for Creative Writing – Katha Utsav organized by Katha CBSE from Dec, 27-30 2013.

  • Atharva Gharge of Class Vbagged First Prize in 8th SKCIPL national camp organized by SKC – Smat kids Creation India Ltd.

  • Tanushree Amrute and Jaidev Ashok of Class X secured Honorable Mention among all entries in All India Essay Writing competition organized by Shri Ram Chandra Mission

  • City Level

  • 33 students won prizes in Geeta Utsav – Geeta Chanting, Drawing, Story Narration Competition organized by Chinmaya Mission on Dec 14 and 15, 2013.

  • Prince Jain of Class I bagged First prize in Fancy Dress and Story Telling, A. S. Asmita of Class I bagged Third prize in Story Telling and Swarangi Datar of Class VI bagged First prize in Solo Dance competition organized by Nrityanjali

  • Akshata Lodha of Class VII bagged consolation Prize in Drawing Competition organized by Traffic Police Branch, Thane on Jan 6, 2014.

  • Kunal Kulkarni, Manasi Desai, Rohit Rajhans and Snigdha Jadhav of Class IX bagged consolation prize in Bal Mahotsav – Mock Parliament organized by Swami Shri Prempuriji Ashram Trust, Mumbai, on Jan 24, 2014.

  • 9 students won prizes in Extempore, Poster making , Story Telling, Fancy Dress in Golden Jubilee Celebration – Talent Hunt Competition organized by Kendriya Vidyalay AFS, Thane on Jan 7 and 8, 2014

  • Kshraja Iyer of Class II bagged First Prize, Naisha Shah of Class I bagged Second Prize, Asmita De of Class III bagged First Prize, Tanvi Hirlekar of Class IV bagged Second Prize and Mahek Bhanushali of Class IV bagged Third Prize and 11 students won consolation Prizes in ‘XI Thane Open Drawing and Poster Painting Competition organized by Sri Ma Vidyalaya.

  • 14 students of Class VII and VIII bagged Prizes in Declamation, Quiz and Drawing Competition organised by Indian Oil on Jan 22, 2014.

  • November-December 2013

    Sports Achievements

    National Level

  • Karan Pandey of Sr. KG. won a Gold Medal in the 1st Annual National Level Karate Championship organised by World Shotokan Karate Organisation on August 25, 2013 and also bagged Gold and Silver Medals in Funadoshi Cup National Karate Championship organised by WFSKO, Nagpur on Nov 17, 2013.

  • Sonal Chaudhary of Std VIII bagged Gold Medal in 800 mtr Free Style Swimming competition in DAV National Sports organized by DAV University, Jalandhar between 8 and 10 Dec 2013.
  • State Level

  • Aryan Kedare of std VII bagged 2nd position in 50 mtr and 3rd position 100 mtr Breast Stroke Swimming Competition in 30th Sub Jr. and 40th Jr. State Aquatic Maharashtra State Amateur Aquatic Association organized by MSAAA on June 6, 2013. He also bagged a Silver Medal in 200 mts Breast Stroke in State Level Swimming Championship organised by DSO, Solapur between 14-18 Nov, 2013 and was selected for National Level to be held at Balewadi, Pune.
  •  
  • Shruti Mahadevan of std VI bagged Bronze Medal and Kimaya Kadam of std VII bagged Gold medal and qualified for National Level in 24th Rhythmic Gymnastic Championship held on Nov 24, 2013.
  •  
  • Poorva Kirve of std V bagged two Gold Medals and a Silver Medal in 48th Artistic Gymnastic State Championship organised by Maharashtra Amateur Gymnastic Association.
  •  
  • Savar Akuskar of std I bagged Bronze Medal in 50 mtr Breast Stroke in State Level Aquatic Meet
  •  
  • Shrushti Hallur of IV bagged Silver Medal in Long Jump in Maharashtra State Athletic Championship organised by YMCA.
  •  
  • Mayuresh Janpandit of VIII was selected for National Level Badminton Tournament to be held at Chandigarh in January 2014
  •  

    Zonal Level

    The Winners of the DAV National Sports - organized by DAV, Nerul from Nov, 30 2013 to Dec 2, 2013 are :
     
  • Boys secured First position in Kabaddi and Badminton and are selected for National Level to be held at D.A.V. Public School, Sahibabad, Ghaziabad
  •  
  • Shrikant Pagare of Class VIII and Amisha Pingale of III bagged Silver and Bronze Medal in Air Rifle Shooting.
  •  
  • Aryan Kedare secured Silver Medal in 50m Butterfly and Bronze Medal in 50m Breaststroke and 50m Free Style Swimming competition. Sonal Chaudhary of VIII bagged Silver Medal in 50m Breaststroke and Gold Medal in 400m Individual Medlay and 200m Backstroke Swimming competition.
  •  
  • Apurva Kulkarni of VII bagged Bronze in 400 mtr running.
  •  
  • Atharva Joshi, Devashish Gore of Std X and Mayuresh Janpandit of Std VIII bagged First prize in Badminton
  •  
  • Kimaya Kadam, Surabhi Pore, Janhavi Negi, Shruti and Kajal Shah of Class VII and Class VIII bagged Second prize in Yoga in under 19 age category.
  •  

    District Level

  • Boys under 14 age category got second position in the District Level Handball Tournament organised by DSO at People Education Society School Kopri, Thane on Oct 16, 2013. Girls under 17 age category got second position in the District Level Throwball Tournament organised by DSO at People Education Society School Kopri, Thane on Oct 31, 2013. Girls under 16 age category got second position in the District Level Throwball Tournament organised by DSO at People Education Society School Kopri, Thane on Nov 1, 2013.
  •  
  • Atharva Joshi of std X was selected for State Level Badminton Tournament organised by DSO at Amravati
  •  
  • Nandan Dattani of std X bagged Silver Medal in District Level Kick Boxing organised by DSO on Nov 20, 2013.
  •  
  • Rutvik Likhite of std IX bagged Gold Medal in Thane District in Wushu competition organised by DSO on Nov 24, 2013 at Saraswati School, Rabodi.
  •  

    Cultural Achievements

    National Level

  • Namrata Anand and Manasvi Desai secured 166th rank at All India Level and bagged Silver Medal in Technothlon-13 organised by IIT, Guwahati
  • State Level

  • Ms. Suvidya Patole, Music Teacher won an award in the State Level Singing Competition organised by Alpha Omega Ministry, Beed on Nov 9, 2013
  • District Level

  • Tirtha Kale of std VI bagged First prize in District Level ‘Peace Poster’ Competition organized by Lions Club of Upvan, Thane
  •  
  • Pranita Singh, Aayushi Kamboj and Kavita Hegde of X secured First, Second, Third position respectively in Elocution Competition organized by Forum of Free Enterprises sponsored by Godrej on Nov 19, 2013
  • City Level

    School won the First prize in Joy March (Carnival Parade), second prize in Bal Sansad, third prize in Happy Baby contest and was awarded Best Dynamic School in Vasant Bal Mahotsav organised by Samanvay Pratishthan on 22 and 23 Nov 2013.

    Students of std IX and X bagged Third Prize in Folk Dance competition organized by Sri Ma Vidyalaya on Dec 14, 2013.
     
  • Akshata P. of V secured second position in Solo Vocal competition organised by ‘Gananjali’ on Dec 14, 2013.
  •  
    Tejas-2013 – Annual Festival and Interschool competitions was organized by Sri Ma Bal Niketan, Kopri on 7 and 8 Dec 2013.
     
    Following students brought laurel to the school:
     
  • Siddhi Joshi of VII bagged Bronze Medal in Hindi Elocution
  •  
  • Devansh Shah of IX bagged Silver Medal in Hindi Elocution
  •  
  • Rajalaxmi Joshi of IX bagged Gold Medal in Solo Vocal
  •  
  • Swastika S. of VII bagged Silver Medal in English Elocution
  •  
  • Sushmita S of VII bagged consolation prize in English Elocution
  •  
  • Raj Dikhle of VIII bagged Gold Medal in Marathi Elocution
  •  
  • Subhiksha of III bagged Gold Medal in Sanskrit Recitation
  •  
  • Arya Zende of Std VI bagged Gold Medal in Sanskrit Recitation
  •  
  • Parsekar Mrinmayee of Jr. KG. won Gold Medal in Poetry Recitation
  •  
  • Patro Prismit of Std IV won Gold Medal in Story writing
  •  
  • Vedvati Thipse & Devansh Shah of Std IX won Bronze Medal in Computer presentation
  •  
  • Bhavesh Kumar, Hrishikesh Borate, Jaidev Ashok and Jaykrishna of Std X won 1st position in the Quiz Competition.
  •  
  • Srijaya Laxmi of Std IV won Gold Medal in Sanskrit Recitation
  •  
  • Nitya Nehal of Jr. KG. won Bronze medal in Story Narration.
  •  

    Achievements – October 2013

    Sports Achievements

    State Level

  • Mayuresh Janpandit of VIII and Atharva Joshi of X are selected for state level Badminton Tournament organised by D.S.O. The competition will be held from Oct 23, 2013 to Oct 25, 2013 at Amravati.
  • District Level

  • Akshat Veera of Std VIII, Monish Goregaonkar and Manav Kapadnis of Std VII secured Runner-up positions in TMC’s Inter-school T.T. Tournament organised by Rotary Club of Thane Hills/DSO on Oct 2 & 3 2013.
  •  
  • Boys under 14 age category got second position in the D.S.O. Handball tournament held at People Education Society School Kopri , Thane on Oct 16, 2013.
  •  
  • Sujal Karande of IV secured first position in Under 11 years age category and Jayesh Gadewar secured third position in Under 17 age category in skating competition organised by D.S.O. on Oct 15, 2013 at Virar.
  •  
  • Hridya of IX secured second place & Simeon Jakin of X got third place in Javelin Throw & Jishnu Jana of VII secured second place in Discuss Throw in the Athletics Event organised by D.S.O. on Oct 18, 2013 at SAI Sports Complex , Kandivali.
  •  

     

    Zonal Level

  • Sonal Choudhary of Std VIII bagged 3 bronze and Aryan Kedare of Std VII bagged a bronze in CBSE Zonal level Swimming competition organised by N. H. Goel World School Raipur.
  •  

    Cluster Level

  • Akshat Veera of Std VIII secured second position (in individual event), Dakshesh Sood and Monish Goregaonkar of Std VII secured second position (in team event) in CBSE Cluster IX T.T. Tournament organized by The Jain International School, Nagpur.
  •  

    Cultural Achievements

  • Harsh Pailkar of Std VI qualified for State Level Energy Conservation Painting Competition organised by Bureau of Energy Efficiency
  •  
  • Sayali Dongre of Std VII, Nipurna Gawali, Savee Desai & Sanyukta Tiwari of Std IX secured Merit Certificate in Art Competition organized by NIE –Times Of India
  •  
  • 12 students qualified and 4 students are shortlisted for the Western Zone Regional Round of Quiz Competition organized by Young India Challenge
  •  

    Achievements – September 2013

    Sports Achievements

    National Level

  • Karan Pandey of Sr. KG. bagged Gold medal in 1st Annual National Level Karate Championship organize by World Shotokan Karate Organize on 25.08.2013.
  • District Level

  • D.A.V. students bagged 2 gold 4 Silver and 4 Bronze medals in District Level Taekwando Competition organized by D.S.O held on 23nd August 2013.
  •  
  • Sonal Choudhari of Std VIII bagged 3 First prizes and Aryan Kedare of Std VII bagged 2 First Prizes in the Swimming Competition conducted by D.S.O. on 22nd and 23rd September 2013.
  •  
  • In the D.S.O Chess Tournament held on 1st September, 2013, Rahul Pawar of Std IX bagged the 3rd Place.
  •  

    Taluka Level

  • In the Subroto Cup Football Tournament held on 5th and 6th August 2013 our school team won 2nd place in Under 14 Boys Age Category.
  •  
  • Dakshesh Sood , Akshat Veera of Std VIII and Monish Goregaonkar of Std VII bagged Silver Medal in CBSE Cluster IX Table Tennis Team Event held on September 19 to September 21, 2013.
  •  
  • Akshat Veera of Std VIII secured 2nd Position in CBSE Cluster IX Table Tennis Tournament and was selected for CBSE National Table Tennis Tournament.
  •  

    Cultural Achievements

  • Aditya Negi and Pritish Murgan of class VIII qualified for National Level Wild Wisdom Competition organized by CBSE on 4.09.2013.
  •  
  • Sargam Tripathi of Std VIII secured 3rd position in Dancing Competition organize by Awake India Youth Association on 2.09.2013.
  •  
  • Bhavesh Kumar of Std IX secured 2nd position in Extempore Competition organize by Saraswati High School, Thane on 19.08.2013
  •  
  • Bhavesh Kumar and Kavita Hegdce of Std IX secured 1st position in Bharat Ka Jano Quiz Competition Organize by Bharat Viskas Parishad on 21.09.2013.
  •  
  • Kaustubh Apte music teacher secured 3rd position in Solo Vocal Competition organized by Saraswati High School, Thane on 21.09.2013
  •  

     

    Achievements – August 2013

    Sports Achievements


    National

  • Karan Pandey of Sr. KG. ‘A’ won a gold medal in the 1st Annual National level Karate Championship organised by WORLD SHOTOKAN KARATE ORGANISATION  held at SMPR Gujarati School V. P. Road Mulund (W), Mumbai on August 25, 2013
  • State

  • Shrey Naik of class VIII won Gold, Bronze and Silver medal in the 3rd F.M.A.F. Maharashtra State Level Karate Championship organised by Fire Wings Martial Arts Foundation held on Aug 11, 2013.
  •  
  • Akash Wagle of Class VI E secured 2nd place in Maharashtra State FIDE Rating Chess Selection Cup organised by Nagpur Chess Academy held between 25-28 Aug 2013
  • District

  • Students of U/14 group secured 2nd place in Taluka levelFootball tourname organised by DSO
    held on Aug 5, 2013.
  • City

  • Rahul Pawar of X secured 7th place in YUPO – Freedom Rapid Chess Cup 2013 organised by Astitva Sanskar Prabidhini and King’s Chess Academy held on Aug 15, 2013.
  • Cultural achievements

    City Level

  • Secondary students secured 2nd place in Group Singing Competition organised by Akhil Bhartiya Aruvrat Nyasa held on Aug 31, 2013.
  •  
  • MVNS Niharika of Class IX bagged 2nd place in Discovery of India competition organised by Nehru Centre, Discovery of India.
  •  
  • Adwait Kadam of VII secured 1st place in Solo Vocal, 2nd place in Harmonium. Josh Dannia of VII won consolation prize in solo vocal competition organised by Symphony Music on Aug, 11 2013..
  •  

     

    Achievements - July 2013

    International

  • Khushbu Gariola of class VIII H bagged Bronze medal and Atharva Gharge of Class V-E won Silver and silver medal respectively in 4th TOKI International Karate Championship organized by Shotokan Karate Do-Federation held on 20/4/2013 and 21/04/2013
  • State

  • Akash Wagle of class VI- E secured second position and trophy in state selection chess Tournament organized by MET Bhujbal Knowledge City held in April 2013
  •  
  • Aryan Kendara of VII H bagged 2nd position in 50 mtr and 3rd position 100 mtr Breast Stroke swimming competition in 30th Sub Jr. and 40th Jr. State Aquatic Maharashtra State Amateur Aquatic Association.
  • District

  • Bryan Anthony of VI B won Silver Medal in Rink Race (short) and Platinum in Rink Race (Long) organized by Revolt Racing Skates India 2013 on 2, 3 Feb 2013.

  • City

  • Palash Chandan of class VII-D bagged Consolation prize and medal in Brain Power Britz Rating Chess Tournament organized by Brain Power Chess Academy held on 18/05/2013 and secured 5th place in Rapid Chess Tournament organized by Junior Chess Club on 04/05/2013
  •  
  • Palash Chandan of VII D bagged first prize and trophy in Open Rapid Chess Tournament 2013 organized by Tilaknagar Ganeshotsav Mandal, Dombivali on 2/7/2013
  •  
  • Rahul Pawar of IX D secured 4th Place and won a trophy in third Prospectus Cup 2013 Rapid Chess Tournament organized by New Horizon on 13 July 2013.
  • Cultural Achievements

    State

  • Aditi Shahasane of Sr.Kg. bagged Gold Medal and Kalakriti Award in State Level Art Project Drawing Competition organized by Kala Stambha Institute on 15/05/2013
  •  
  • Sanisa Patrikar of Std II won Kalakriti Award and trophy in State level Art Project Drawing Competition organized by Kala Stambha Institute on 15/05/2013
  •  
  • Asmita De of Std II bagged Gold Medal in State level Art Project Drawing Competition organized by Kala Stambha Institute on 15/05/2013.
  • District

  • Shravya Azmani of Class III bagged Kala Gaurav Awards 2013 – Gold Medal and certificate, in Essay riting competition organized by Kala Children Acadamy on 15/05/2013
  •  
  • Swara Rao and Vruddhi Mathalia of Std III won Kala Gaurav Award certificate and Trophies in Drawing competition organized by Kala Children Acadamy on 15/05/2013
  • Cultural Achievements April - June 2013

    International Level

  • Khushbu Gariola of class  VIII H bagged Bronze medal and Atharva Gharge of Class V won Silver medal in 4th TOKI International Karate Championship organized by Shotokan Karate Do-Federation held on 20/4/2013 and 21/04/2013
  •  
  • Palash Chandan of class VII bagged Consolation prize in V/2000 International Rating Chess Tournament organized by Brain Power Chess Academy held on 18/05/2013
  • National Level

  • Asmi Takle of std IV secured second position at National Level Conquest Quiz Competition organized by CONQUEST sponsored by Britannia, held on 28th Juan 2013.
  •  
  • Ananya Khandekar of class IV secured a position among top 5 and Niya Mithran of class IV secured a position among top 10 at National level Spell Bee Competition organized by Spell Bee International on 27/04/13. Total 77 students qualified for International level.
  • State Level

  • Akash Wagle of class VI secured second position and trophy in state selection chess Tournament organized by MET Bhujbal Knowledge City held in April 2013
  • District Level

  • Bryan Antony of Class VI bagged Silver and Platinum medals in Reevolt Skating – Rink Race organized by Skates India 2013 on 2nd Feb 2013.
  • City

  • Palash Chandan of class VII won Consolation prize in Blitz Rating Chess Tournament organized by Brain Power Chess Academy held on 18/05/2013 and secured 5th place in Rapid Chess Tournament organized by Junior Chess Club on 04/05/2013
  • Moment of Pride

    Dabur Chyawanprash Immune India Challenge 2012

  • D.A.V. Public School, Thane has once again created a niche among the educational institutions in Thane and Mumbai. The initiatives undertaken by the school has been recognized and appreciated by competent authorities from time to time.

  • A Certificate of Appreciation has been presented to the school for its active participation and commendable performance in the Dabur Chyawanprash Immune India School Challenge 2012.

  • The school is acclaimed for the amenities it provides to the students in terms of sanitation, health checkups and medical facilities, in addition to the best facilities for academics.

  • In recognition of the above, an Award of Excellence was presented to the school for its outstanding performance in meeting the best standards to be the Winner - Mumbai in the Dabur Chyawanprash Immune India Challenge 2012.

  • Sports  Accolades

    International  Level

  • Sanjeev Nair of class X bagged I Prize in International Fide Rating Chess Tournament organized by Rajiv Gandhi Memorial from March 26 – 30, 2012 at Delhi.
  • Sanjeev Nair of class X bagged 28th Position in P.P. Savani International Fide Rating Open Tournament organised by P.P Savani International School, Surat.
  •  
  • Hrishikesh Kambli of class IX secured 4 points in International Fide Rating Open Chess Tournament organised by Late Shri Babukaka Shirgaonkar Trust on May 11, 2012 at Sangli, Maharashtra .
       
  • Rutvik Likhite of class VIII successfully completed Diploma in Art of Karate Sho Dan Grade Black Belt organised by Hari Om Martial Art Academy, India.

    National Level

  • Sanjeev Nair of class X has been awarded XII Position at National Level in Fide Rating Chess Tournament organized by Navrang Memorial, Delhi from March 21-25, 2012 at Delhi.
  • Sanjeev Nair of class X won I Prize in U/19 Open Category 1st KCA Fide Rating Open Chess Tournament organized by Kottayam Chess Association on April 28, 2012 at Kottayam.
  •  
  • Sanjeev Nair of class X secured VIII Position in Individual Category in CBSE National Chess Tournament organized by CBSE on November 3, 2012 at Indore.
  • Sonal Chandhary of class VII won Bronze Medal in National Level CBSE Swimming Championship organized by CBSE, held at Pune from November 6 - 9, 2012.
  • State Level

  • Mayuresh Janapandit of class VII was the Winner in U/13 boys doubles and Quarter finalist in U/15 boys doubles and Atharva Joshi of class IX bagged Runner up Position in U/15 boys doubles in 1st Maharashtra Sub-Jr. State selection Badminton Tournament organized by Nanded City District Badminton Association from July 14 -18, 2012 at Nanded.
  • Brudan Jagilam of class IV bagged Gold medal in Kata event , Bronze medal in Kumite event in the 3rd State Level Shotokan Karate Championship 2012 organised by Shotokan Karate Self Defence Academy.
  •  
  • Poorva Kirve of class IV won Gold medals in Team Event , Beam and All Round and Silver medal in Floor Event in 47th State Artistic Gymnastics Championship organized by Maharashtra Amateur Gymnastic Association, Pune on October 26, 2012 at Pune.
  • Nivedita Iyer of class X bagged Bronze medal in Triple Jump and Ajit Kumar of class X bagged Gold medal in 100 mtr. Race and Bronze medal in 200 mtr Race in CBSE Athletic Tournament organized by CBSE on November 7, 2012 at Valsad, Gujarat.
  • Zonal Level

    • Sonal Chaudhary of class VII was the Winner in CBSE Swimming Competition organized by CBSE, at Ahmedabad from September 18- 23, 2012. She has also qualified for the National Level.
    • Sanjeev Nair of class X, Rahul Pawar and Parikshit Samant of class VIII, and Kushager Krishnater of class V got III Prize in Zonal Chess Tournament organized by CBSE from October 1 – 4, 2012 at Indore . They have qualified for the National Level.
    • Sanjeev Nair of class X was the winner in Zonal Chess Tournament organized by D.S.O . He has qualified for State Level.
    • Chinmayee Gamre of class V bagged Bronze medal in Zonal level Taekwondo competition organized by CBSE from October 2- 4, 2012 at Sikar, Rajasthan.
    • DAV Thane swept away 10 Gold medals, 4 Silver medals and 5 Bronze medals in Taekwondo Championship organized by D.S.O.
    • Atharva Joshi of class IX bagged I Prize in Zonal level Badminton Tournament organized by D.S.O on November 8, 2012 at Goregaon Sports Complex, Mumbai and he has qualified for the State level.

    District Level

  • Jayesh Desai of class III bagged II Prize in Long Jump, I Prize in 60 mtr Running in 20th Summer Athletic Coaching Camp and Competition organised by TMC Athletic Prashikshan Yojna (TDAA).
  • Yash Kamthankar of class V bagged III Prize in 4th Thane District WUSHU Championship-2012 organised by Thane District WUSHU Association.
  • Sonal Chaudhary of class VII bought laurels to the school by winning the District Level Swimming competition organised by DSO on September 10, 2012 at TMC Sports Complex, Thane and qualified for the Zonal Level.
  • Atharva Joshi of class IX and Mayuresh Janapandit of class VII have been declared as Winners in Badminton Tournament organized by DSO on September 25, 2012 at Dadoji Kondev Stadium, Thane. They have also qualified for the Zonal level.
  • . Ethan Soloman of class V bagged I Prize in Rink I, Rink II and Salil Karande of class VI bagged II Prize in Rink Race in the District Level Roller Skating organized by D.S.O on October 20, 2012 at J.K. Singhania School, Thane.  

    City Level

    • Sanjeev Nair of class X bagged I Prize in Summer Chess Festival 2012, organised by Chanakya Chess Club and Bombay Chess Association on April 21, 2012 at Bandra, Mumbai.
    • Sanjeev Nair of class X bagged III Prize in Open Team Chess Championship organized by Dr. Prakash Vaze Memorial Trust on May 31, 2012 at Mulund, Mumbai.
    • Palash Chandan of class VI  secured  20th position among 150 participants in Chess Championship organized  by Dhananjay Ramraja Memorial on June 30, 2012.
    • Sanjeev Nair of class X bagged  II  prize in Open category, Kushagra Krishnater of class V bagged II Prize in U/10 category and Rahul Pawar of class VII has been awarded I Prize in U/14 category  in Freedom Cup Open Rapid Chess Championship organized  by Mumbai Chess Association .
    • Srinath Srinivasan and Palash Chandan of class VI secured 3 points in Smt. Susheela Vaze Chess Rotating Trophy organized by Dr. Prakash Vaze Sports Foundation on August 26, 2012.
    • Sanjeev Nair of class X bagged I prize , Palash Chandan of class V secured 3 points and Kushagra Krishnater of class V bagged 1st Runner up position in 2nd Prospects Rapid Chess Tournament organized by New Horizon School.

    Cultural Accolades

    National Level

    • DAV Thane –Junior Category lifted the III Prize trophy in Project Display in KHOJ 2012 – the 13th National Science Festival organized by DAVCCE on October 1-2, 2012.

    State Level

    • Nayanika Tiwari of class IV won I position in Light Vocal contest organized by Maharashtra Light Vocal Committee, Pune on April 20, 2012.

    Zonal Level

    • Nikita Ghosh of class VIII has secured Winner Position in the Zonal Level Elocution Competition organized by All For Kids on October11, 2012.
    • Esha Patil of Std X won I Prize , Ashwati Menon of Std IX won II Prize and Aayush Kamboj of Std IX bagged III Prize in the 9th Memorial Elocution Competition organized by Forum of Free Enterprises sponsored by Godrej on October 27, 2012.

    City Level

    • Arushi of Std IV bagged III Prize in Solo Vocal Competition organized by Sri. Thyagarajan Music Academy on April 15, 2012.
    • Sanehita Tiwari of Std VII won II Prize in the Drawing Competition organized by Sakal Balmitra Drawing Competition on April 16, 2012.
    • Adyash Mallik of Std VII bagged I Prize and Surabhi Pore of Std VII bagged III Prize in Little Miss Maharashtra Green Contest organized by Thane Plus and Kasber Academy on June 2, 2012.
    • Khushi Gupta of Std V bagged I Prize, Sanskriti Sinha of Std V bagged II Prize in Hindi Elocution Competition organized by Arya Veer Dal on September 22, 2012.
    • Kamya Kadam of Std VI bagged the Bronze medal in Rhythmic Gymnastics in Hindustan Ke Hunarbaz Talent Show aired on Life OK Channel on September 14, 2012.
    • Torsa Mukherjee of Std VI won I Prize in Bharatnatyam Dance Competition organized by Stage India Academy on October 2, 2012.

     

    [ Back ]